На 10 септември 2024 г. IFPI, организацията, представляваща звукозаписни компании от целия свят, публикува доклада "Музиката в Европейския съюз: една глобална възможност". Това е първият доклад на IFPI със специален фокус върху записаната музика в Европейския съюз.
Докладът изследва предизвикателствата и възможностите за укрепване на позицията на ЕС в днешната глобална музикална екосистема. Заедно с това, той очертава и начините, по които звукозаписните компании спомагат за успеха на европейската музика както на национално, така и на международно ниво. Предвид много бързия растеж в други региони на света, докладът прави и препоръки към политиците в ЕС, които биха помогнали за осигуряването на положително бъдеще за музиката в Европа.
Ключови акценти:
I. Въпреки, че европейската музика е от световно значение, резултатите от доклада показват, че има още много място за растеж
- Годишните приходи от записана музика в Европейския съюз през 2023 г. са 5,2 млрд. евро, което е повече от Япония (2,5 млрд. евро), Обединеното кралство (1,7 млрд. евро) и Китай (1,3 млрд. евро).
- Ако обаче се вземе предвид инфлацията, приходите през 2023 г. представляват едва 61 % от приходите през 2001 г., когато доходите на индустрията достигат своя пик.
II. Инвестициите на звукозаписните компании имат положителен ефект върху цялата европейска музикална индустрия и увеличават приноса ѝ към БВП
- Всяко 1 евро, пряко генерирано или инвестирано от звукозаписните компании, води до допълнителен принос от 1,80 евро за други сектори от веригата за създаване на стойност в музикалния сектор
III. Местните артисти са относително по-успешни вътре в Европа, но ЕС рискува да изостане на световния пазар
- В 22-те държави от ЕС, за които IFPI събира годишни данни, средно 60% от синглите в Топ 10 включват музика на местни изпълнители, докато в пазарите извън ЕС този процент е само 47%.
- Най-много сингли в световната Топ 10 класация обаче са на американските изпълнители, а артистите от Латинска и Централна Америка също се представят много добре.
Докладът също така очертава как институциите на ЕС могат да подкрепят процъфтяващия музикален сектор и развитието на отговорен и етичен изкуствен интелект чрез:
- Недопускане на национални инициативи, които биха могли да застрашат функционирането на единния дигитален пазар и да задушат способността на музикалната индустрия да расте и да се развива динамично.
- Предприемане на мерки за спиране на неразрешено използване на защитено съдържание за обучение от компании за изкуствен интелект.
- Пълно прилагане на правилата на Европейския съюз за защита на интелектуалната собственост.
Според главния изпълнителен директор на IFPI Виктория Оукли, "ЕС е жизненоважно място за музиката. То има невероятна история на създаване на изключителни артисти, които радват музикалните фенове по целия свят от поколения насам и допринасят за запазването на мястото на Европа на световната културна карта.“
"Ясно е как работата, инвестициите и страстта на звукозаписните компании и партньорствата им с невероятни европейски изпълнители водят до положително развитие в ЕС и подкрепят водещата му роля в световната музикална среда.“
"Данните в този доклад обаче ни показват, че други части на света се развиват и растат много бързо и ЕС рискува да изостане. Политиците имат възможност да помогнат това да бъде коригирано като: се гарантира добре функциониращ вътрешен пазар, осигури се правна сигурност и защита на носителите на музикални права, подкрепя се развитието на отговорен и етичен ИИ и се създават подходящи конкурентни условия, върху които може да се развива днешният динамичен музикален сектор“, предупреждава Виктория Оукли.
"Днес европейската музика е изправена пред голям риск, но съществуват и големи възможности. Начинът, по който политиците се справят с проблемите, ще помогне да се определи бъдещето ѝ."
Докладът беше официално представен на 10 септември 2024 г. в Брюксел, с участието на представители на звукозаписния бизнес, като единственият панелист от музикална компания от Източна Европа бе Станислава Армутлиева, основател и управител на „Вирджиния Рекърдс“.
*Данните за приходите и инвестициите на звукозаписните компании са от доклада "Икономическото въздействие на музиката в Европа", изготвен от Oxford Economics, 2020 г.